Kapuściane dni nastały w korytku.
Dzięki temu nowe zastosowanie znalazł czosnek niedźwiedzi, to bardzo dobrze, trzeba zbierać i korzystać póki jest i póki nie kwitnie.
Czosnek z kapustą spotkały się w bardzo prostym , łatwym i szybkim do wykonaniu daniu.
Wszystko co należało zrobić to udusić razem posiekaną kapustę i czosnek wraz z solą , pieprzem i sosem sojowym tamari, na koniec dodać słonecznikową śmietanę ( czyli zblendowany słonecznik z wodą ).
Gotowe i pyszne!
W towarzystwie wystąpiły pieczarki z papryką ( i czosnkiem niedźwiedzim, a jakże! ) oraz kasza gryczana.
Choć kapusta uważana jest za ciężkostrawną i za warzywo w złym guście to oprócz zignorowania tych pomówień nie można zapominać o jej bardzo wielu właściwościach zdrowotnych. Opinię zszargały jej , tradycyjne dodatki takie jak kiełbasy, golonki czy boczek.
A kapusta leczy guzy, obrzęki,choroby stawów i ponoć kaca ( nie przetestowane ), zapobiega anemii, podnosi odporność i pomaga dbać o piękne włosy i paznokcie. Sok z kapusty ma właściwości oczyszczające ( bogactwo sodu i potasu) i przeciwobrzękowe. Jedzenie pięciu porcji kapusty tygodniowo obniża ryzyko raka raka pęcherza o połowę a jedzenie 1-2 porcji dziennie o 40 % zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi. Zawarte w niej indole pomagają zapobiegać nowotworom na tle hormonalnym.
Bogata w witaminy a szczególną jej właściwością jest zawartość witaminy K (wzmacniającej krzepliwość krwi) - stąd okłady ze świeżych liści kapusty znalazły zastosowanie w leczeniu krwiaków , zwichnięć i zapaleń stawów (okłady z soku stosuje się na bolące stawy) . Karmiącym matkom może przynieść ulgę i zapobiec zapaleniu piersi podczas nawałów pokarmu.
Wysoka zawartość siarki jest pomocna w gojeniu ran, zdrowym wyglądzie włosów i paznokci. Wpływa również na przykry zapach kapusty w trakcie gotowania , dodanie skóry od chleba ( niestety gluten ) czy orzecha włoskiego neutralizuje go.
Jedzmy kapustę , na zdrowie !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz